مشتری

مشتری
مشتری|50681024|zaranetwork

حجم فایل : 3.6 MB
نوع فایل : پاور پوینت
تعداد اسلاید ها : 17
بنام خدا رصدهای باستانی که یکی از درخشان ترین اجرام آسمان شب است، از دوره باستان تا کنون مورد رصد قرار می گرفته است و با بسیاری از باورهای مذهبی و اساطیری، در فرهنگ های گوناگون مرتبط است.
رومی ها نام ژوپیتر را به یاد خدای خدایان خود به او دادند.
درخشان بر فراز خیابانی با سنگ فرش مرمر، در شهر باستانی افسوس یونان طلوع می کند .این شهر امروزه در خاک ترکیه واقع است. تصوبر از تونس تزال (پروژه جهان در شب) تصاویر بیشتر مشابه تصویر فوق را می توانید در پایگاه پروژه TWAN بیابید: http://www.twanight.org/newTWAN/index.asp سیاره ای در آسمان همانند چهار سیاره دیگری که می توان با چشم غیر مسلح در آسمان دید، نیز حرکتی ظاهری برخلاف جهت ستاره های زمینه آسمان دارد.

در حقیقت، کلمه سیاره در زبان یونانی (Planet) از واژه ای یونانی به معنی «سرگردان» می آید.

Credit: Johan Meuris/Stellarium به نظر می رسد سیارات به آهستگی در آسمان و در مقایسه با ستاره های زمینه آسمان در حال حرکت هستند. رصدهای گالیله درسال 1610 میلادی
ستاره شناس ایتالیایی، گالیلئو گالیله، نخستین انسانی بود که تلسکوپ خود را به سوی گرفت. برای چند هفته در سال 1610 او از دیدن آنچه آنها را چهار ستاره کوچک در اطراف این سیاره می نامید متحیر بود.
این کشف که شیئی غیر از زمین دارای قمر یا اقماری در اطراف خود است انقلابی شگفت انگیز محسوب می شد. این موضع ثابت می کرد سیاره ما در مرکز تمام حرکت ها در کیهان قرار ندارد و همچنین از این ایده پشتیبانی می کرد که زمین و دیگر سیارات به دور خورشید در حال چرخشند. دفترچه یادداشت گالیله که طرحی از و اقمار آن در آن رسم شده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی های زیر مراجعه کنید:
Additional links: Galileo timeline - http://galileo.rice.edu/chron/galileo.html or
Galileo’s notes - http://www2.jpl.nasa.gov/galileo/ganymede/discovery.html or
Details of Galileo’s discovery - http://galileo.rice.edu/sci/observations/jupiter_satellites.html#2 نمایی از و چهار قمر بزرگش مشابه با آنچه که گالیله در 1610 رصد کرده بود. Credit: oceandesetoiles via Flickr.com با بهبود کیفیت تلسکوپها در دهه های بعدی بود که رصدگران موفق به کشف این واقعیت شدند که این سیاره دارای نوارهای رنگی و نقاطی است که با گذر زمان تغییر شکل داده و بر سطح این سیاره حرکت می کنند.
با رصد این عارضه ها بود که این رصدگران حدس زدند که این سیاره باید دارای جوی قابل توجه باشد. آنها از حرکت این عوارض برای تعیین دوره تناوب وضعی سیاره و محاسبه طول شبانه روز آن استفاده کردند که در حدود 10 ساعت بود. برای دیدن طرح های بیشتر می توانید به این نشانی مراجعه کنید: Astronomy sketch of the day - http://www.asod.info/ طرحی از که...