28-بررسی رفتار لرزهای مخازن بتنی سه بعدی باتحلیلهای تاریخچه زمانی

28-بررسی رفتار لرزهای مخازن بتنی سه بعدی باتحلیلهای تاریخچه زمانی
28-بررسی رفتار لرزهای مخازن بتنی سه بعدی باتحلیلهای تاریخچه زمانی|50059312|zaranetwork

نویسندگان مقاله بررسی رفتار لرزهای مخازن بتنی سه بعدی باتحلیلهای تاریخچه زمانی،

محمود حسینی - دانشیار گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
حمیدرضا وثوقی فر (شناسه پژوهشگر - Researcher ID: ۴۹۴)
استادیار گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب
شایان ابی زاده - عضو باشگاه پژوهشگران جوان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب(نویس


چکیده :

با توجه به اینکه مخازن آب به عنوان شریانهای حیاتی و سازههای هیدرولیکی با اهمیت زیاد محسوب می شوند بنابراین بررسی رفتاردینامیکی مخازن با در نظر گرفتن فشارهای هیدرودینامیکی و اندرکنش بین سازه و مایع حائز اهمیت می باشد. در این مقاله به بررسی بارهایلرزهای وارد شده به مخازن آب به روش اجزاء محدود با جزءبندی بهینه شده پرداخته شده است و اندرکنش بین سازه - مایع و انعطاف پذیریجدارهها و فشارهای هیدرودینامیکی و تلاطم سطح آزاد مایع در نظر گرفته شده است. ابتدا صحت سنجی مدل اجزاء محدود با نتایج بهدست آمده از یک مخزن مقیاس شده آزمایشگاهی با اندازه اجزاء مختلف انجام شد و تحلیلهای مودال و ارتعاش هارمونیک سینوسی انجام گرفت ونتایج تلاطم سطح آزاد مورد تفسیر و بررسی قرار گرفت. نتایج نشان میدهد که اندازه اجزاء در پاسخها قابل تامل بوده و صرفا با تحلیلهای مودال نمی توان به راستی آزمایی مخزن مدل شده به روش اجزاء محدود پرداخت. سپس یک مخزن مستطیلی به حجم 1000 مترمکعب با روش اجزاء محدود مدل شد و برای بررسی رفتار دینامیکی مخزن و اثر مؤلفه عمودی زلزله، رکورد 1979Imperial Valley در ایستگاهH-EDA به صورت دو مؤلفهای افقی و سه مؤلفهای (دو موئلفه افقی همراه با موئلفه قائم) به صورت تاریخچه زمانی به مخزن اعمال شد و نتایج تحلیل گردیدهاند. نتایج نشان میدهند که مؤلفه عمودی زلزله باعث افزایش فشار هیدرودینامیکی در پای دیوار میشود ولی تاثیری بر تلاطم سطح آزاد سیال و برش پایه کل ندارد.


کلیدواژه‌ها:

فشار هیدرودینامیکی - اندرکنش بین سازه - مایع - روش اجزاء محدود - تلاطم سطح آزاد سیال


استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:


حسینی, محمود؛ حمیدرضا وثوقی فر و شایان ابی زاده، ۱۳۹۱، بررسی رفتار لرزهای مخازن بتنی سه بعدی باتحلیلهای تاریخچه زمانی،، چهارمین کنفرانس ملی بتن ایران، تهران، انجمن بتن ایران


در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (حسینی, محمود؛ حمیدرضا وثوقی فر و شایان ابی زاده، ۱۳۹۱)
برای بار دوم به بعد: (حسینی؛ وثوقی فر و ابی زاده، ۱۳۹۱)