18-بررسی چگونگی تغییرات فسفر قابل جذب خاك در نتیجه اجرای عملیات آبیاری با فاضلاب خام شرق اهواز

18-بررسی چگونگی تغییرات فسفر قابل جذب خاك در نتیجه اجرای عملیات آبیاری با فاضلاب خام شرق اهواز
18-بررسی چگونگی تغییرات فسفر قابل جذب خاك در نتیجه اجرای عملیات آبیاری با فاضلاب خام شرق اهواز|50029988|zaranetwork

مشخصات نویسندگان مقاله بررسی چگونگی تغییرات فسفر قابل جذب خاک در نتیجه اجرای عملیات آبیاری با فاضلاب شرق اهواز

اصلان ایگدرنژاد - کارشناس ارشد آبیاری و زهکشی _ واحد علوم و تحقیقات اهواز
سعید برومندنسب - استاد دانشگاه شهید چمران اهواز
حیدرعلی کشکولی - استاد دانشگاه شهید چمران اهواز


چکیده مقاله:

با توجه به بحران آب ، بهره برداری از فاضلابهای شهری و خانگی یک روش موثر در بر طرف نمودن نیاز آبی گیاهان در مناطق خشک و نیمه خشک و همچنین کاهش آلودگی محیط زیست می باشد . فاضلابهای شهری می توانند نیاز آبی و غذایی گیاهان را تعیین نمایند و به همین علت به عنوان منابع آب و کودی ارزان قیمت مورد توجه قرار گرفته اند . در ایران به علت فقر نسبی اغلب خاکها از نظر فسفر، این عنصر از نظر اقتصاد تهیه مواد خام، ساخت و واردات کود و همچنین به دلیل بررسی های خاکشناسی اهمیت فوق العاده ای نسبت به سایر عناصر دارد . در این پژوهش به بررسی تغییرات فسفر قابل جذب خاک در نتیجه اجرای عملیات آبیاری با فاضلاب شرق اهواز پرداخته شد . جهت انجام این تحقیق از 6 کرت به ابعاد 2/5 × 2/5 متر، در فضای سبز مجتمع فولاد خوزستان واقع در شرق اهواز استفاده شد . تیمارهای آبی عبارت بودند از فاضلاب شرق اهواز و آب رودخانه کارون که در قالب طرح آماری فاکتوریل با پایه کاملاً تصادفی و با سه تکرار اجرا گردید . بافت خاک محل اجرای طرح از جنس لوم و لوم رسی بوده است . فسفر قابل جذب خاک در ابتدای پژوهش و پس از 180 روز آبیاری با تیمارهای آبیاری، در سه عمق 0-15 ، 15-30 و 30-45 سانتی متری خاک تعیین گردید . نتایج حاصله بیانگر آن است که کاربرد فاضلاب شرق اهواز باعث افزایش معنی دار ) P<0/05) فسفر قابل جذب خاک گشته است .


کلیدواژه‌ها:

فاضلاب - آبیاری - فسفر قابل جذب خاک


نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:


ایگدرنژاد, اصلان؛ سعید برومندنسب و حیدرعلی کشکولی، ۱۳۸۷، بررسی چگونگی تغییرات فسفر قابل جذب خاک در نتیجه اجرای عملیات آبیاری با فاضلاب شرق اهواز، سومین کنگره ملی بازیافت و استفاده از منابع آلی تجدید شونده در کشاورزی، خوراسگان، دانشگاه آزاد واحد خوراسگان

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (ایگدرنژاد, اصلان؛ سعید برومندنسب و حیدرعلی کشکولی، ۱۳۸۷)
برای بار دوم به بعد: (ایگدرنژاد؛ برومندنسب و کشکولی، ۱۳۸۷)مطالب دیگر:
📃تحقیق درباره مادران شاغل و تربيت فرزندان📃تحقیق درباره مارها را بهتر بشناسيم📃تحقیق درباره ماشينهاي كود📃تحقیق درباره مالشعير📃تحقیق درباره مبدل های حرارتی📃تحقیق درباره محلول سازی📃تحقیق درباره محمد رسول الله📃تحقیق درباره مدل ديناميك مقياس كامل ضربه گيرهاي MR براي كاربردهاي مهندسي📃تحقیق درباره مدیریت انبار📃تحقیق درباره مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتي📃تحقیق درباره مدیریت بهره وری📃تحقیق درباره مديريت پرورش جوجه بوقلمون📃تحقیق درباره مديريت توسعه داخلي يك سيستم اطلاعاتي كمپس📃تحقیق درباره مدیریت روابط انسانی و کارکنان سازمان📃تحقیق درباره مذهب زرتشت📃تحقیق درباره مراحل طراحي موتور توربين گازي هواپيما📃تحقیق درباره مردم‌داري در رهبري امام خميني📃تحقیق درباره مرگ و زندگی بعد از آن📃تحقیق درباره مس📃تحقیق درباره مشارکت معلمين در نظام پيشنهادهاي آموزش و پرورش📃تحقیق درباره معجزات پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله و سلم📃تحقیق درباره معدن سرچشمه📃تحقیق درباره معراج پيغمبر📃تحقیق درباره معرفی جوش آرگون📃تحقیق درباره معرق کاری