آنالیز اجزای محدود دالهای بتن مسلح تقویت شده با ورقهای CFRP

آنالیز اجزای محدود دالهای بتن مسلح تقویت شده با ورقهای CFRP
آنالیز اجزای محدود دالهای بتن مسلح تقویت شده با ورقهای CFRP|50025044|zaranetwork

مشخصات نویسندگان مقاله

فریدون رضایی - استادیار دانشگاه بوعلی سینا، همدان، دانشگاه بوعلی سینا
مینا علیقلی - دانشجوی کارشناسی ارشد سازه، مازندران، آمل، دانشگاه شمال


چکیده مقاله:

در دهه اخیر فعالیتهای آزمایشگاهی و مطالعات عددی المان محدود به منظور بررسی اثر ورقهای FRP برروی اجزای مختلف بتنی در سازه ها صورت گرفته است. ولی متاسفانه کار قابل توجهی برروی دالهای بتن مسلح به خصوص در زمینه المان محدود انجام نگرفته است. بدین ترتیب نیاز به مدلسازی دال بتنی تقویت شده با الیاف FRP نسبت به سایر اجزای بتنی بیشتر احساس می شود. این مقاله به بررسی نتایج تحلیل به روش المان محدود برای تقویت خمشی دالهای بتن مسلح که سطح کششی آنها به کمک ورقهای CFRP تقویت شده است که به صورت کامل سه بعدی و غیرخطی می پردازد به این منظور دو گروه دال بتن مسلح در نرم افزار ABAQUS مدلسازی شده و این دالها به شکلهای مختلف بوسیله ورقهای CFRP تقویت شده است که نتایج نشان میدهد که استفاده از ورقهای CFRP باعث افزایش مقاومت نهایی خمشی همراه با کاهش شکل پذیری می گردد و میزان این تاثیر به شدت به سطح و ضخامت لایه های CFRP، همچنین به طریقه نصب این لایه ها برروی دال وابسته است.


کلیدواژه‌ها:

مقاوم سازی، دال بتن مسلح، مقاومت خمشی، ورقهای FRP


نحوه استناد به مقاله:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این مقاله ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:


رضایی, فریدون و مینا علیقلی، ۱۳۸۸، ، نخستین کنفرانس بین المللی تکنولوژی بتن، تبریز، مرکز ملی مقاوم سازی،


در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این مقاله اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (رضایی, فریدون و مینا علیقلی، ۱۳۸۸)
برای بار دوم به بعد: (رضایی و علیقلی، ۱۳۸۸)