مبانی نظری و پیشینه مهارتهای خودآگاهی و حل مساله در روابط زناشویی

مبانی نظری و پیشینه مهارتهای خودآگاهی و حل مساله در روابط زناشویی
مبانی نظری و پیشینه مهارتهای خودآگاهی و حل مساله در روابط زناشویی|40205728|zaranetwork

بصورت فایل ورد

همراه با منابع

مهارتهای خودآگاهی و حل مساله در روابط زناشویی

یافته های علمی گواه آن است كه بهداشت روانی از جمله مهمترین نیازهای انسان امروزی است كه برای تامین آن لازم است فرد دقیقاً خود را بشناسد، بتواند دیگران را درك كرده و روابط موثری با آنها ایجاد نماید. هیجانهای منفی و استرس های روزمره خود را شناسایی كرده و آنها را تحت كنترل در آورد، به شیوه ای موثر مشكلات خود را حل كرده و تصمیم های مناسبی را اتخاذ كند و دیگر اینكه كلیشه ای فكر نكرده و اطلاعات را بدون پردازش نپذیرد. لازمه ی برآورده شدن نیازهای اساسی فوق تسلط بر مهارتهای زندگی است. برخی از این مهارتها عبارتند از: مهارتهای خود آگاهی ، مهارتهای ارتباطی، مهارتهای تصمیم گیری و حل مساله، مهارت مقابله با هیجان های منفی، مهارت مقابله با استرس، مهارت تفكر خلاق، مهارت تفكر نقادانه مهارت قاطعیت ،مهارت اعتماد به نفس.(ناصری ،1387)

فرد ماهر به كسی گفته می شود كه توانایی انجام یك كار را به شكل درست داشته باشد. برای اینكه بتوان گفت كسی در كاری دارای مهارت است لازم است كه دو عامل زمان و خطا نیز در نظر گرفته شود. بدین ترتیب به كسی راننده ماهر گفته می شود كه هم برای رسیدن به مقصد، حداقل زمان را صرف كند و هم در حین رانندگی دارای كمترین خطا باشد. بدیهی است برای اینكه فردی بخواهد در هر زمینه ای به مهارت دست یابد نیاز دارد هم به دانش چگونگی آن عمل آگاهی داشته باشد و هم با تمرین های متوالی آن دانش را به رفتار و عمل تبدیل كند. دانش انجام یك كار را می توان از طریق مختلف كسب كرد ( ناصری، 1387).

در زندگی ما انسانها، واقعیت های متعددی وجود دارد كه چه بخواهیم و چه نخواهیم با آنها مواجه خواهیم شد .زندگی مملو از مشكلاتی است كه باید حل شوند و تصمیم هایی كه باید گرفته شوند بنابراین مهم است كه ما در مواجهه با موقعیت های مساله برانگیز یا تصمیم بر انگیز دارای روش و شیوه باشیم.


مطالب دیگر:
📂بررسی فلسفه طبیعت در غرب📂یافتن الگوی زیبایی شناختی📂نقش خط در ایجاد فضای تجسمی📂جزوه شیمی 3📂آشنایی با علم نتیک موسیقی📂جزوه کلک های عربی کنکور📂بررسی شاعر و پهلوان در شاهنامه📂تركیب بندی و فام های رنگی مطابق با آنها در آثار نگارگری ایرانی- اسلامی📂تحقیقی درباره انواع انحراف جنسی در کشورهای مختلف📂بررسی عوامل موثر در انتخاب رنگ📂پاورپوینت شهرسازی ارزش گرا و جایگاه سیما و منظر شهری📂بررسی عناصر تصویری پوستر📂بررسی سفالگری و نقوش روی سفال📂جزوه آز معماری📂بررسی فلسفه زیبایی شناسی📂چهره پردازی و صحنه آرایی از دیدگاه هنر گرافیک در شاهنامه📂بررسی شرح مختصری از شاهنامه📂گزارش کار فیزیک📂تحول تمدن های مختلف و انگیزه فراز و نشیب آنها📂نقش تبلیغات و بازاریابی در فروش كالا و یا جلب مشتری📂کاربردهای گرافیک در تولید و پخش خبر تلویزیون📂جزوه فولاد📂شرحی پیرامون فیلم های کمدی📂آموزش نرم افزار msp📂كمدی الهی در ادبیات جهان