دانلود تحقیق مردم سالاری 23 ص

دانلود تحقیق مردم سالاری 23 ص
دانلود تحقیق مردم سالاری 23 ص|40108867|zaranetwork

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 23 صفحه


با توجه به گرایشی كه در كشورهای گوناگون به این نظریه وجود دارد، این پرسش مطرح شده است كه آیا می توان مردم سالاری را منطبق با فرهنگ و ارزش های هر ملت بومی ساخت یا مردم سالاری نظریه ای یكپارچه است كه نفی مطلق یا تسلیم كامل تنها چاره مواجهه با آن است؟
در كشور ما این پرسش تحت عنوان چگونگی جمع بین جمهوریت و اسلامیت آغاز شده و با طرح نظریه ""مردم سالاری دینی"" ادامه یافته است، این در حالی است كه در برابر طرفداران، برخی نیز اساسا منكر چنین ماهیتی شده و حتی آن را بدعت آمیز خوانده اند.
مقاله حاضر در صدد آن است تا پس از بررسی مبانی ونتایج نظریه مردم سالاری در غرب، اثبات نماید كه در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران، این نظریه به مثابه روش اداره جامعه پذیرفته شده است اما به مثابه یك جهان بینی، نه ! واژه های كلیدی : مردم سالاری، جمهوریت، اعلامیه جهانی حقوق بشر، قانون اساسی، مردم سالاری دینی مقدمه مردم سالاری نظریه ای است كه ، به رغم پیشینه طولانی ، هنوز هم در كانون گفت وگوهای علمی ، به ویژه در حوزه فلسفه سیاست و حقوق قرار دارد.
از جمله پرسشهایی كه در سالهای اخیر در این زمینه مورد توجه جدی است موضع دین و نظام های سیاسی مبتنی بر آن ، و به طور خاص جمهوری اسلامی ایران ، در برابر این نظریه است.
مسلمانان در مواجهه با این مفهوم و سایر مفاهیم جدید شیوه های متفاوتی داشته اند كه در این نوشتار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
به عقیده ما ، نه «انكار یا تسلیم محض» و نه « تركیب و التقاط» شیوه درستی برای مواجهه با مفاهیمی نیست كه در دامن منظومه های فكری بیگانه زاییده شده و تكامل یافته اند.
« نقد منطقی» و البته « اصول گرایانه» شیوه مورد قبولی است كه تلاش می شود در این مقاله ارایه شود.
.
بخش اول:شیوه های مواجهه مسلمانان با مفاهیم جدید پیشرفت دانش بشری زایش اندیشه ها و مفاهیم نوینی را در پی دارد كه بر بستر اصول و مبانی فكری خاص خود استوار است .
توسعه ارتباطات فرهنگی نیز به تبادل این اندیشه ها و راهیابی مفاهیم جدید به سایر منظومه های فكری و اجتماعی می انجامد .
این دو واقعیت می تواند برای رشد و كمال بشری میمون و با بركت باشد؛ مشروط بر آنكه از یكجانبه گرایی و جریان یكسویه اطلاعات خودداری گردد و تهاجم فرهنگی، جایگزین تبادل داده ها نگردد.
متأسفانه در دنیای امروز ، افزون بر فرهنگ استكباری كه موجب القای متكبرانه و یك طرفه باورها و خواسته های جهان غرب به جهان سوم گشته است، خود باختگی برخی ملت ها و دولت های اسلامی نیز زمینه ساز تجّری بیگانگان و پس رفت و سستی خودی ها شده است ؛ واقعیت تلخ و دردناكی كه استاد فرزانه ، شهید آیـت الله مرتضی مطهری از آن به "استسباع"[1] تعبیر كرده اند.
شیوه مواجهه،درك و پذیرش مفاهیم و اصطلاحاتی نظیر آزادی، حقوق بشر، مدیریت، مشاركت، جامعه مدنی، خشونت، تساهل و تسامح، تكثرگرایی و عقلانیت مصداق های بارز و قابل مطالعه در این زمینه هستند.
1- انكار یا تسلیم محض برخی متفكران و نویسندگان به "صراحت" تأكید می كنند كه اینگونه مفاهیم ، "مفهوم ه


مطالب دیگر:
📗دانلود مقاله فرش اطراف تهران (ورامین) 14 ص 📗دانلود مقاله آموزش بهداشت جامعه 📗دانلود مقاله اهمیت آموزش ابتدایی 📗دانلود مقاله تأثیر علم و تکنولوژی بر جنبش های اجتماعی 📗دانلود مقاله تغذیه در نوجوانان 📗دانلود مقاله جامعه شناسي و اقتصاد و فرهنگ در ايران امروز 📗دانلود مقاله روانشناسی شخصیت 📗دانلود مقاله طراحی و تدوین نظام آموزشی 📗دانلود مقاله سوء تغذیه در نوجوانان 📗دانلود مقاله فرایند یادگیری 📗دانلود مقاله محبت 📗نرم افزارارزشیابی مستمرهدفمندوپویای درس زبان انگلیسی📗نرم افزارارزشیابی مستمر(تکوینی)پویای درس ریاضی📗دانلود ترجمه و اصل مقاله با موضوع بهبود الگوریتم امضای دیجیتال الجمال مبتنی بر افزودن یک عدد تصادفی📗دانلود ترجمه و اصل مقاله با موضوع پیاده سازی الگوریتم RSA بر اساس ضرب مونتگمری RNS📗دانلود ترجمه و اصل مقاله با موضوع تعمیر داده های متناقض در جامعیت پایگاه داده📗برنامه نویسی اندروید-مقدماتی(2)📗برنامه نویسی اندروید-مقدماتی(1)📗آجر شناسی (تحقیق جامع پیرامون آجر)📗کلید واژه های گام دوم انقلاب📗مقاله ها و تحقیق هایی در باب باغ ایرانی📗پاور پوینت جامع بررسی باغ های ایرانی📗فایل کامل اتوکد پلان دانشکده معماری📗شیت آماده پروژه ویلا دوبلکس📗شیت آماده طراحی فرهنگ سرا