دانلود تحقیق علل تورم در ایران 23 ص

دانلود تحقیق علل تورم در ایران 23 ص
دانلود تحقیق علل تورم در ایران 23 ص|40108708|zaranetwork

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 24 صفحه

علل تورم در ایران مشاور اتاق بازرگانی خراسان و استاد دانشگاه معتقد است : تورم ناشی از عدم تعادل میان عرضه و تقاضا ست ، وقتی در جامعه عرضه و تقاضای كالایی در شرایط مطلوب خود قرار نگیرد، تورم ایجاد می شود.
دكتر خطیب یزدی افزود : گاه تورم ناشی از افزایش هزینه تولید است كه آثار این افزایش را در قیمت كالاها می بینیم چنانكه این افزایش هزینه ها می تواند افزایش دستمزدها، نرخ حمل و نقل و تولید، سوخت مورد نیاز و افزایش نرخ بهره بانكی باشد.
وی با اشاره به افزایش قیمت بنزین در هر سال می گوید : همین امر موجب بالا رفتن نرخ حمل و نقل و به تبع آن افزایش قیمتها در سایر بخشها می شود.
به اعتقاد وی ، تورم می تواند ناشی از افزایش قیمت كالاهای وارداتی باشد كه تورم وارداتی نامیده می شود، كالاهایی چون ماشین آلات ، تجهیزات صنعتی و تولیدی كه در داخل جانشین ندارند و با افزایش قیمت آن در خارج به دلیل نداشتن آنها در داخل ناچار از ورود آنها با هر قیمتی هستیم.
وی افزایش نرخ ارز خارجی را هم به مفهوم كاهش ارزش پول كشور می داند و می گوید: چون ما صادرات چندانی نداریم و در مقابل واردات بسیار داریم این اثر بر داخل كشور بیشتر خود را نشان می دهد.
دكتر خطیب یزدی در كنار همه این علل ، تورم امروز موجود در اقتصاد كشور را ساختاری می داند بدین مفهوم كه ساختار تولید درست عمل نمی كند.
وی می گوید : در كشورهای كم توسعه یافته امروز ، مهمترین مشكل تورم ساختاری است كه ناشی از كم توسعه یافتگی ساختار تولید است چنان كه بازدهی تولید پایین جوابگوی حجم نیازهای جمعیتی نیست.
وی توضیح داد : طی برنامه دوم و سوم با وجود آنكه نرخ رشد جمعیت را به 1/7 و 1/4 در صد كاهش دادیم باز هم شاهد تورم هستیم یعنی ساختار تولید نامناسب تر از آن است و نمی تواند در برابر این نرخ رشد جمعیت حركت داشته باشد، زیرا پزشك كمتر تربیت ، خدمات پزشكی و آموزشی كمتری ارائه می شود، مواد غذایی و فولاد كمتر تولید می شود و در مقابل جمعیت هر چند روند آرام تر اما افزایش دارد.
وی اظهار داشت: در واقع اگر بخواهیم همین سطح از رفاه را داشته باشیم باید به ازای هر یك درصد رشد جمعیت سه درصد تولید كشور افزایش یابد ، وقتی تولید نمی تواند به آن میزان افزایش یابد ما به شكل تورم آثار آن را شاهدیم.
وی افزود: یعنی ساختار تولید دارای مشكل است كه بازدهی ندارد چنا نكه امروز در بهترین وضعیت فقط 70 درصد ظرفیت صنایع مادر در كشور قابل استفاده است و در برخی صنایع 50 درصد هم نیست .
وی با بیان اینكه این تورم و گرانی می تواند به صورت جهشی خود را نشان دهد یا خفته، افزود: عواملی چون افزایش نقدینگی در جامعه در بروز آن اثر مستقیم دارد.
به گفته وی، در شرایط امروز جامعه و بروز موجی از گرانی ها ، شاید بخشی ناشی از آن باشد كه نقدینگی طی چند سال اخیر در جامعه بیش از 10 برابر شده و در مقابل آن