دانلود دردوره گوتیک معماری و فضای عمومی 15 ص

دانلود دردوره گوتیک معماری و فضای عمومی 15 ص
دانلود دردوره گوتیک معماری و فضای عمومی 15 ص|40108146|zaranetwork

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 18 صفحه

دردوره گوتیک معماری و فضای عمومی در تمامی دوره گوتیک در قرون میانه، زمانی که معماری در فرانسه و انگلیس با بنا ساختن کلیساهای اعظم غول پیکر با فضای داخلی فوق العاده که نمایانگر یکی از نقاط اوج نبوغ معماری اروپایی است، تحت غلبه اجرای معماری در عظیم ترین مقیاسهای تاریخ غرب بود، معماری ایتالیایی امری بی اهمیت و نسبتاً کوچک محسوب می شد.
هرچند معماری گوتیک در ایتالیا وجود داشت اما به نظر می رسد وسعت میدان دید، نبوغ و ابهت معماری دولتشهرها از آن فراتر رفت.
دوره رنسانس توسعه یک معماری جدید را از قرن پانزدهم تا قرن شانزدهم تجربه کرد که اولین نمونه معماری مدرن بود.
زمانی که ما به ساختمانهای دوره رنسانس نگاه می کنیم در نظرمان آشنا هستند تقریباً چنان که گویا آنها یکصد سال پیش ساخته شده اند.
زبان معماری که بوسیله معماران رنسانس ایتالیا ابداع شد تبدیل به زبان معماری غالب دنیای جدید شد که تنها با ظهور معماری مدرن در قرن بیستم کنار گذاشته شد معماران دوره رنسانس معماری خود را تا حدودی در نتیجه علاقه احیا شده خود نسبت به ویرانه های روم و یونان، از طریق بازیابی متون کلاسیک درباره معماری و به خصوص ده کتاب نویسنده رومی، ویتروویوس که درباره معماری نگاشته شده بود اخذ کردند.
آنان همچنین اشکال جدید و زبان دیداری جدیدی ابداع کردند که از دوره کلاسیک منشعب نشده بود.
بتدریج معماران، اومانیستها و نقاشان دوره رنسانس (معماری در رنسانس به عنوان یک هنر کامل و فراگیر تلقی می شد) اندیشه ای جدید درباره فضای عمومی ابداع کرد که در آن جامعه احساس افتخار و ارجمندی کند و جامعه در مقیاسی که تمام شهر را در بر می گیرد تنظیم و ترتیب یابد در دوره رنسانس معماری به عنوان هنر عالی در نظر گرفته می شد.
نظریه پردازان بر این باور بودند که طراحی معماری مانند همه هنرها از تجربه انسانی بر می خیزد اما معماری همچنین نمایانگر عالیترین دستاوردهای هنری ممکن برای بشریت بود.
اما معماری چنان که امروز تلقی می شود یک حرفه تخصصی تلقی نمی شد.
طراحی معماری بوسیله معماران حرفه ای، نقاشان، مجسمه سازان (از قبیل میشل آنجلو)، اومانیستها، بنایان و افراد آماتور ساده با صرف زمان و هزینه بسیار انجام می شد هنر طبق چیزی که در نهایت از کتابهای ویتروویوس درباره معماری اخذ شده بود مبتنی بر هفت اصل بود.
مهمترین اصل در این میان تقارن بود و این به آن معنا بود که بخشهای مختلف بایستی از نظر هندسی متعادل باشند.
در اولین نمونه های معماری رنسانس نوعی شیدایی برای نظم و تقارن وجود دارد.
علاوه بر این بخشهای مختلف یک کلیت معماری باید مطابق و هماهنگ با یکدیگر باشند که در نظریه معماری به این موضوع حالت و مزاج بنا گفته می شد.
با این حال با توسعه معماری، طراحان شروع به طغیان علیه سخت گیریهای نظریه ویتروویوسی کردند.
در دهه 1530 به خصوص در کارهای میشل آنجلو، معماران شروع به رفتاری دیوانه وار درباره عدم تقارن و استفاده از مخلوطی به شدت نامنظم از عناصر معماری کردند.
این شیوه طغیانگر معماری با نام معماری صاحب سبک و براساس پدیده ای مشابه در نقاشی رنسانس نامگذاری شد برونلسکی به طور معمول ابداع شیوه منحصر به فرد ایتالیایی در معماری رنسانس به فیلیپو برونلسکی (137


مطالب دیگر:
📚تحقیق سیاست در ایران📚تحقیق سیاست در اسلام📚تحقیق سیاست ایالا‌ت متحده در خلیج فارس📚تحقیق دفاع از سیاست اقتصادی دولت در واكنش به انتقادات ضرب‌الاجلی📚پروژه سلنیوم و اصلاح آلودگی آن در خاك📚برنامه نویسی دفترچه تلفن هوشمند📚سورس ویرایشگر متن و HTML به زبان ویژوال بیسیك📚تحقیق سوسیالیستهای تخیلی📚تحقیق جنگ افزار های هسته ای در جنگ ها📚مرغک طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚تحقیق رئیس جمهور منتخب و كیفیت سرمایه گذاری ها📚تحقیق دیپلماسی در آذربایجان📚موتور محرکه طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚تحقیق دیپلماسی ایرانی📚نقاله طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚تحقیق دین و سیاست📚تحقیق دموكراسی و انتخابات📚ریل اتش نشانی طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚سطل زباله طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚اچار طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚انبر دست طراحی شده در سالیدورک و کتیا📚تحقیق حوادث انقلابی در ایران📚تحقیق حقوق مردم در زمان هخامنشیان📚تحقیق جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم📚تحقیق فرهنگ سیاسی محور و تفكرات از نگاه امام خمینی (ره)