مروری بر مساله حجاب و تاریخچه و علل پیدایش آن و بررسی فلسفه پوشش در اسلام

مروری بر مساله حجاب و تاریخچه و علل پیدایش آن و بررسی فلسفه پوشش در اسلام
مروری بر مساله حجاب و تاریخچه و علل پیدایش آن و بررسی فلسفه پوشش در اسلام|30016409|zaranetwork

فرمت فایل: Wordتعداد صفحات: 36

تاریخچه حجاب :در ایران باستان و در میان قوم یهود و احتمالاً در هند حجاب وجود داشته و از آنچه در قانون اسلام آمده سخت تر بوده است. اما در جاهلیت عرب حجاب وجود داشته است و به وسیله اسلام در عرب پیدا شده است. حجاب سخت و شدیدی در ایران باستان حکمفرما بوده، حتی پدران و برادران نسبت به زن و شوهردار نامحرم شمرده می شده اند.

علل پیدا شدن حجابدر باب علت پیدا شدن حجاب نظریات گوناگونی ابراز شده است و غالباً این علت ها برای ظالمانه یا جاهلانه جلوه دارن حجاب ذکر شده است.1 میل به ریاضت و رهبانیت (ریشه فلسفی)2 عدم امنیت و عدالت اجتماعی (ریشه اجتماعی)3 پدر شاهی و تسلط مرد به زن و استثما روی در جهت منافع اقتصادی مرد (ریشه اقتصادی)4 حسادت و خورخواهی مرد (ریشه اخلاقی)5 عادت زنانگی زن و احساس او به اینکه در خلقت از مرد چیزی کم دارد، به علاوه مقررات خشنی که در زمینه پلیدی او و ترک مباشرت با او در ایام عادت وضع شده است. (ریشه روانی)علل نامبرده یا به هیچ وجه تاثیری در پیدا شدن حجاب در هیچ نقطه از جهان نداشته است و بی جهت آنها را به نام علت حجاب ذکر کرده اند و یا فرضاً در پدید آمدن بعضی از سیستم های غیراسلامی تاثیر داشته است در حجاب اسلامی تاثیر نداشته است یعنی حکمت و فلسفه ای که در اسلام سبب تشریع حجاب شده نبوده است.

ریاضت و رهبانیتارتباط مساله پوشش با فلسفه ریاضت و رهبانیت از این جهت است که چون زن بزرگترین موضوع خوشی و کامرانی بشر است، اگر زن و مرد معاشر و محشور با یکدیگر باشند، خواه ناخواه دنبال لذتجویی و کامیابی می روند. پیروان فلسفه رهبانیت و ترک لذت برای اینکه محیط را کاملاً با زهد و ریاضت سازگار کنند بین زن و مرد حریم قائل شده پوشش را وضع کرده اند، کما اینکه با چیزه های دیگری هم که نظیر زن محرک لذت و بهجت بوده است، مبارزه کرده اند. پدید آمدن پوشش طبق این نظریه، دنباله و نتیجه پلید دانستن ازدواج و مقدس شمردن عزوبت است.بررسی : ما منکر نیستیم که رهبانیت و ترک لذت در نقاطی از جهان وجود داشته است و شاید بتوان پوشش زن را در جاهائی که چنین فکری حکومت می کرده است از ثمرات آن دانست، ولی اسلام که پوشش را تعیین کرد نه در هیچ جا به چنین علتی استناد جسته است و نه چنین فلسفه ای با روح اسلام و با سایر دستورهای آن قابل تطبیق است.اصولا اسلام با فکر ریاضت و رهبانیت سخت مبارزه کرده است و این مطلب را مستشرقین اروپائی هم قبول دارند.عدم امنیتریشه دیگری که برای بوجود آمدن پوشش ذکر کرده اند، ناامنی است. درزمان های قدیم بیعدالتی و ناامنی بسیار بوده است دست تجاوز زورمندان و قلدران به مال و ناموس مردم بی باکانه دراز بوده است. همانطور که در مورد ثروت امنیت نبود، مراجع به زن هم امنتی وجود نداشت. هرکس زن زیبایی داشت ناچار بود او را از نظر زورمندان مخفی نگهدارد. زیرا اگر آنها اطلاع پیدا می کردند او دیگر مالک زن خود نبود.بررسی : مسلماً علت دستور پوشش در اسلام، عدم امنیت نبوده است. لااقل علت منجر واساسی، عدم امنیت نبوده است، زیرا این امر نه در آثار اسلامی به عنوان علت پوشش معرفی شده است و نه چنین چیزی با تاریخ تطبیق می کند. در میان اعراب جاهلیت پوشش نبود و در عین حال امنیت فردی به واسطه زندگی خاص قبیله ای و بدوی وجود داشت.مطالب دیگر:
📗پاورپوینت در مورد طوفان ها📗پاور پوینت بهداشت مواد غذایی📗تحقیق ورزش پرتاب دیسک📗نرم افزار آناتومی فوق حرفه ای مورد تایید اساتید و پزشکان کاملا آفلاین📗دانلودمقاله پروژة مالي پرورش ماهي📗کسب درآمد آسان از اینترنت📗سرم درمانی در پرستاری📗پروژه کامل ورد و پی‌دی‌اف "میزان خدمات «کتابخانه‌های دانشگاه‌های دولتی استان قم» مطابق با الگوی مدیریت کیفیت فراگیر..." با تخفیف ویژه📗نرم افزار دیکشنری کمبریج پیشرفته📗فایل فلش INET-D70-REV02 و INET-86DEC-rev01📗دانلود مقاله زندگینامه ناصر خسرو📗دانلود مقاله مولوی📗دانلود رایگان کتاب رستاخیز مردگان العضیف)طلسم نکرونومیکون(نسخه فارسی شده بعلاوه فیلمی مستند ازکتاب اصلیpdf📗دانلود رایگان کتاب کندالینی یوگا (اسرار تن آدمی)pdf📗10 سال کنکور صنایع غذایی همراه با پاسخ📗کتاب خواندن زبان عمومی تافل رهنما📗دانلود مجموعه آثار صادق هدایت استاد داستان نویسی معاصر📗دانلود رام فارسی سامسونگ G6100📗پاورپوینت آموزش درس اول کتاب دینی کلاس هفتم ( بینای مهربان )📗دانلود رایگان کتاب شفای فرشتگان pdf📗مکانیک خاک ورزی مبحثی مهم برای دانشجویان مکانیزاسیون کشاورزی و مکانیک ماشین های کشاورزی با زبانی ساده📗توان‌های تولیدی، ظرفیت‌ها و مدیریت اقتصادی در تراکتورها و ماشین‌های کشاورزی با بیانی ساده📗دانلود مقاله داروسازی شیمی داروئی📗دانلود مقاله شركت داروسازي ابوريحان📗دانلود پایان ماه بهداشت و ایمنی در محیط کار