دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی

دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی
دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی|40275109|zaranetwork

چرخه نیتروژن:

چرخه نیتروژن در خاك شامل مراحل زیر است كه در آن میكروب‌ها نقش مهمی بازی می‌كنند

تثبیت:

90% از نیتروژن اتمسفر زمین به شكل گاز دی نیتروژنN2وجود دارد. گاز نیتروژن تركیب شیمیایی پایداری دارد و به وسیله اغلب ارگانیسم‌ها قابل استفاده نیست. بعضی از گونه‌های باكتری گاز نیتروژن اتمسفر را جذب كرده و آن را به آمونیوم كه برای گیاه قابل استفاده است تبدیل می‌كنند. این فرآیند كه تثبیت نامیده می‌شود یك اصل طبیعی است كه طی آن نیتروژن اتمسفر به خاك افزوده می‌شود.

در گیاه و سایر پسماندهای تجزیه ارگانیسمها نیتروژن به وسیله میكروارگانیسم‌های خاك طی فرآینده شناخته‌ شده‌ای به نام معدنی شدن به آمونیوم تبدیل می‌شود. ریشه گیاهان مقداری آمونیوم جذب كرده و مقداری از آن به صورت شیمیایی به آمونیاك تبدیل شده و به اتمسفر برگشته و به هدر می‌رود.

باكتری‌ها طی مراحلی به ترتیب آمونیوم خاك را به نیتریت و سپس به نیترات تبدیل می‌كنند.

استفاده بوسیله گیاهان:

نیترات یك آنیون منفی است و معمولاً در آب خاك باقی می‌ماند، بعد بوسیله اجزای خاك جذب می‌شود. گیاهان سریعاً نیترات‌ها را از طریق ریشه جذب كرده و از آن برای تولید پروتئین استفاده می‌كنند.

نیترات بوسیله ریشه گیاهان محصور نیست و برای حركت در آب خاك آزاد است. نتیجه این عمل آبشویی یا حركت نیترات به اعماق خاك است.

هرجا كه كمبود اكسیژن در خاك وجود داشته باشد بعنوان شرایط بی‌هوازی نامیده می‌شود. بسیاری از باكتری‌ها انرژی مورد نیاز خودشان را از راه كاهش نیترات به گاز دی نیتروژن یا اكسید نیتروژن(NO2)به دست می‌آورد. این فرآیند بیولوژیكی نیتروژن‌زدایی نامیده می‌شود. نتیجه این عمل اتلاف نیتروژن خاك و بازگشت نیتروژن به اتمسفر می‌باشد.

در بیشتر گیاهان بیشترین مقدار جذب نیتروژن طی مرحله ی رشد سریع اولیه ی گیاه صورت می گیرد و با آغاز مرحله ی زایشی رشد و شروع پیری از میزان جذب آن کاسته می شود. به عنوان مثال، غلات تا 90 درصد از نیتروژن مورد نیاز خود را قبل از شروع مرحله ی زایشی رشد جذب می کنند. بخش اعظم این نیتروژن به برگ های جوان در حال رشد اختصاص می یابد، به طوری که این برگ ها کمی قبل از تکمیل رشد خود، بیشترین مقدار نیتروژن را دارند. پس از این مرحله ی برگ ها صدور نیتروژن را آغاز می کنند .

مطالعات متعددی نشان داده اند که برگ های بالغ همزمان با اینکه به صدور نیتروژن می پردازند و یک صادر کننده ی خالص محسوب می شوند (در نتیجه نیتروژن کل در آن ها رو به کاهش است )، به وارد کردن نیتروژن ادامه می دهند. این ورود و صدور همزمان نیتروژن در برگ، به چرخه نیتروژن موسوم است .

فایل ورد 8 صفحه


مطالب دیگر:
📒پاورپوینت ماشین و تجهیزات بیهوشی📒پاورپوینت مانور هايملیخ📒پاورپوینت مدهای الگوهای تهويه مکانيکی📒پاورپوینت کم کاری تيروئيد📒پاورپوینت مقدمه ای بر ایمن سازی📒پاورپوینت وضعيت دادن به بيمار و خطرات همراه آن📒پاورپوينت اصول گزارش و گزارش نویسی📒پاورپوينت اصول مدیریت جامع کیفیت📒پاورپوينت درس و کتاب اصول مدیریت آموزشی📒پاورپوینت بازاریابی و بازارگرائی و بازارشناسی📒دانلود تحقیق در مورد اختلال لجبازی- نافرمانی کودکی docx📒قصه، جایگاه و کابردهای بالینی آن در کودکان📒پاورپوینت آموزش علوم چهارم ابتدایی مبحث بی مهرگان📒پاورپوینت آموزشی گیاهان پرارزش علوم چهارم ابتدایی📒پاورپوینت آموزشی ضرب دو رقمی در یک رقمی ریاضی چهارم ابتدایی📒پاورپوينت ابزار های مالی در بازار سرمایه📒پاورپوينت مراحل توسعه مدیریت📒پاورپوينت کنترل اتوماتیک📒پاورپوينت مدیریت رفتار ، موفقیت و ارتباط📒پاورپوينت اصول و مفاهیم شی گرا📒پاورپوینت آموزش تدریس درس اول فارسی هفتم مبحث زنگ آفرینش📒پاورپوینت آموزش تدریس درس 21 مطالعات اجتماعی هشتم - ویژگی های طبیعی و انسانی اروپا📒پاورپوینت آموزش تدریس درس 20 مطالعات اجتماعی هشتم - ایران و منطقه جنوب غربی آسیا📒پاورپوینت آموزش تدریس درس 19 مطالعات اجتماعی هشتم - ویژگی های منطقه جنوب غربی آسیا📒پاورپوینت آموزش تدریس درس 18 مطالعات اجتماعی هشتم - ویژگی های انسانی و اقتصادی آسیا