دانلود تحقیق بیماری دیابت

دانلود تحقیق بیماری دیابت
دانلود تحقیق بیماری دیابت|40261626|zaranetwork

دیابت یا بیماری قند یا Diabetes Mellitus یک اختلال سوخت و سازی (تابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. دیابت دو نوع اصلی دارد.

در دیابت نوع یک، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.


در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد؛ لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد. تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.

دستگاه سنجش قند خون


انواع متعددی از این دستگاه‌ها در ایران وجود دارد. علاوه بر انواع خارجی، نوع داخلی ان نیز تولید شده‌است. این دستگاه‌ها دارای دو بخش الکترونیکی و نوار اندازه‌گیری قند خون هستند. نوارها یک بار مصرف و تنها در دستگاه مورد نظر قابل استفاده است در صورت عدم تولید هر کدام از این بخش‌ها توسط شرکت سازنده، دستگاهی که در اختیار بیمار است غیرقابل استفاده می‌شود؛ از طرف دیگر انواع تقلبی و تاریخ مصرف گذشته نوارهای دستگاه سنجش قند در بازار ایران موجود است لذا بهترین گزینه برای انتخاب نوع دستگاه، مراجعه به لیست دستگاه‌های سنجش قند خون مورد تأیید وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت دستگاه‌های مجوزدار و مورد تأیید این وزارتخانه را به همراه نوع گواهی‌های معتبر آنها اعلام می‌نماید. در هر صورت با توجه به تعداد زیاد پایشگرهای گلوکز در دسترس، حضور یک آموزش دهنده مجرب دیابت جهت کمک به بیمار برای انتخاب نوع پایشگر مناسب بیمار و یادگیری طرز صحیح استفاده از ان دستگاه، الزامی است.

فایل تحقیق 15 ص


مطالب دیگر:
13-مقاله سوپر فریم R.C فناوری نوین برای مقابله با زلزله14-سبک سازی ساختمان15-ساختمان بتن مسلح با قالب عایق ماندگار مسطح پانلی-ICF پانلی16-اسکلت بتنی یا فلزی کدام یک بهتر است17-آب بند بتن water stop18-روش های سبک کردن بتن19-لایتراکان بتن عبور دهنده نور20-تاریخچه راهسازی ایران21-علل فرسودگی و تخریب سازه های بتنی22-مزایا و معایب ساختمانهای فلزی23-مواد ترمیم بتن24-خوردگی و تقویت بتن25-تكنیكهای جلوگیری از ازدیاد درجه حرارت بتن در هوای گرم26-مسائل اجرائی بتن سبك دانه سازه ای27-حمل و نقل و انرژی28-تخریب بتن در مناطق دریایی29-ساختار شبکه های ارتباطی در شهر30-بتن خود تراکم SCC7-مقایسه نتایج تحلیل بار افزون سازه های مهاربندی شده با مهاربندهای نچسبیده و مهاربندی معمولیمديريت استراتژيك- از ایده تا عملپکیج برنامه نویسی ++C از زیر صفرپکیج برنامه نویسی Java از زیر صفرروابط بين تحقيق تجربی نظريه محور در مديريت عملياتی و ساير رشته ها(قابل ویرایش)خط مشی های گردشگری تركيه در سند چشم انداز 2023(قابل ویرایش)تاثيرات فرهنگ بر روش های تصميم گيری گردشگری(قابل ویرایش)