دانلود وسایل اندازه گیری انواع سطوح و شیب ها 20 ص

دانلود وسایل اندازه گیری انواع سطوح و شیب ها 20 ص
دانلود وسایل اندازه گیری انواع سطوح و شیب ها 20 ص|40108277|zaranetwork

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 20 صفحه

وسایل اندازه گیری انواع سطوح و شیب ها موضوع : وسایل اندازه گیری انواع سطوح و شیب ها كلیات : در رابطه با وسایل اندازه گیری در كارگاه ماشین های ابزار هر قطعه می بایستی به طور دقیق و به اندازه لازم تراشیده شود و به همین جهت ، یكی از كارهای اساسی در تولید هر قطعه ،‌اندازه گیری می باشد .
دقت در اندازه گیری قطعات بسیار مهم و لازم است .
زیرا كه باید مطمئن شویم قطعات بعد از عملیات تراشكاری به طور مناسب با یك دیكر مونتاژ ( یا بر هم سوار یا منطبق ) خواهند شد .
در صورتیكه هنگام اندازه گیری بی احتیاطی شود و به طور صحیح عملیات اندازه یگری صورت نگیرد ،‌وقت و مواد مصرف شده ، هدر رفته و كار انجام شده بی ارزش تلقی می گردد.
وسایل اندازه گیری طول را می توان به دو دسته تقسیم كرد : مستقیم و غیر مستقیم وسایل اندازه گیری مستقیم : وسایل اندازه گیری مستقیم دارای درجه بندی خطی هستند و با قرار دادن آنها در كنار قطعه مورد اندازه گیری ، اندازه قطعه مستقیماً از روی خطوط درجه بندی خوانده می‌شود مانند انواع خط كش های مدرج ،‌كولیس ها ، میكرومترها و … كه انواع خط كشهای مدرج را در همین فصل و كولیس و میكرومتر را مستقلا در فصل بعدی مورد بحث قرار خواهیم داد .
این وسایل ، به وسایل اندازه گیری متغیر نیز موسوم هستند.
وسایل اندازه گیر غیر مستقیم : در این وسایل اطلاعات مربوط به اندازه قطعه را به یك مقیاس مدرج منتقل كرده و به این ترتیب اندازه به صورت غیر مستقیم به دست می آید .
مانند پرگارها كه در همین فصل مورد بحث قرار خواهند گرفت .
1-2- اندازه گیری با خطكش های مدرج خط كش های فلزی خط كش عموماً با دقت بالاتری نسبت به مترها تهیه می‌شوند دقت خط كشهای فلزی 5/0 یا 1 میلیمتر است جنس این خط كشها به ضخامت آنها بستگی دارد و معمولا با ابعاد و جنس های مختلف ساخته می‌شوند .
خط كشهایی نیز وجود دارند كه یك لبه آنها برحسب میلیمتر و لبه دیگر بر حسب اینچ مدرج شده است .
خط كش های فلزی در انواع مختلف تولید می‌شوند و در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند در زیر به شرح نمونه هایی از آنها پرداخته می‌شود .
خط كش های تخت : این خط كشها كه تقریباً معمولی ترین خط كش ها است در كارهای فلزكاری برای رسم خط و یا اندازه گیری بكار گرفته می شود جنس این خط كشها از فولادی تهیه شده كه در مقابل ضربه و خمش مقاوم هستند .
خط كش قلاب دار : این خط كش كه درشكل زیر مشاهده می كنید به دلیل اینكه قلابی در انتهای آن دارد برای اندازه گیری قسمت داخلی كاسه ساچمه ها ، فلكه ها و طول سوراخ های شیاردار مناسب است .
زیرا هنگام اندازه گیری می توان قلاب آن را در پیشانی قطعه قرار داد .
استفاده از این ابزار دقت اندازه گیری را بالا می برد .
این نوع خط كش ها دارای تقسیمات میلیمتری و اینچی هستند .
لازم به توضیح است كه قلاب نصب شده می تواند ثابت و یا قابل تنظیم نیز باشد .
خط كش با انتهای مدرج : این خط كشها تشكیل شده اند از یك دسته آجدار كه یك طرف آن مهره محكم كننده و طرف دیگر آن حالت یك بست را دارد كه با مهره مذكور ارتباط دارد .
روی این مجموعه قطعات كوچكی مطابق شكل زیر سوار می‌شود .
این خط كشها برای اندازه گیری جای خارها و سوراخها و یا


مطالب دیگر:
🔥پاورپوینت درس پنجم مطالعات هشتم🔥دانلود نمونه سوالات آزمون دفتریاری اسناد رسمی🔥پاورپوینت درس پنج مطالعات هفتم🔥پاورپوینت درس ششم مطالعات نهم🔥نرم افزار حسابداری رافع 7🔥دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب تابلو اعلانات ماهانه مسجدنما شماره دو شهریور ماه ۱۳۹۹🔥دانلود فایل‌های بسته آماده‌چاپ و نصب 336 تابلو اعلانات مسجدنما هفته اول شهریور ۱۳۹۹🔥جزوه فارسی هفتم🔥پاور پوینت لوازم آزمایشگاهی + کاربرد آنها🔥کسب درآمد از اینترنت روزانه 100 الی 300 هزار تومان تست شده🔥درآمد میلیونی با روشی تضمینی در کمتر از ۶۰ دقیقه🔥آموزش جامع کسب درآمدمیلیونی از اینترنت تضمیتی🔥صدر روش کسب ثروت تضمینی و بالا در اینترنت🔥پک کسب و کار🔥دانلود پکیج فوق انگیزشی برای دوستداران موفقیت🔥دانلود تحقیق تخت جمشید🔥مقاله ی دریای خزر(Caspian Sea)🔥پکیج مهر خاتم🔥10قالب زیبا برای پست اینستاگرام🔥درمان مفاصل گوژ پشتی🔥دانلود جزوه کامل نقشه کشی برق ساختمان (pdf)🔥گزارش کار آموزی در کشتارگاه دام و طیور(پاورپوینت)🔥دانلود مقاله ای در مورد انکودر (پاورپوینت)🔥دانلود مقاله شیشه های خود تمیز شونده(نانوشیشه) در قالب پاورپوینت🔥مقاله مهندسی فاکتورهای انسانی (ارگونومی) در سالن های سینما در قالب پاورپوینت