دانلود تحقیق عملیات حرارتی.DOC

دانلود تحقیق عملیات حرارتی.DOC
دانلود تحقیق عملیات حرارتی.DOC|40107479|zaranetwork

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : 20 صفحه

گزارش کار: آزمایشگاه عملیات حرارتی زمستان86 آزمایش شماره 1 عنوان آزمایش : بررسی اثرسرعت سرد کردن در ریزساختار طولی و خواص مکانیکی فولاد مقدمه فریت محلول جامد بین نشینی کربن در آهن با شبکه بلوری مکعب مرکز دار به فریت موسوم است.
حلالیت کربن در آهن فریتی به مراتب کمتر از حلالیت آن در آهن آستنیتی است.
به طوریکه حد حلالیت کربن در فریت حداکثر 0.
02 درصد در 727 درجه سانتیگراد است که با کاهش دما به طور پیوسته کاهش یافته و در دمای اتاق به مقدار ناچیزی خواهد رسید.
آستنیت آستنیت عبارتست از محلول جامد بین نشینی کربن در آهن با شبکه بلوری مکعبی با وجوه مرکزدار (fcc) است کربن با وارد شدن در شبکه بلوری آهن آستنیتی ، ناحیه تشکیل و پایداری آستنیتی را در فولادها گسترش می دهد .
با اضافه شدن کربن ناحیه پایداری آستنیت از 912 تا 1394 درجه سانتیگراد که گستره تشکیل و پایداری آستنیت است ، به گستره وسیعی از دما و ترکیب شیمیایی افزایش می یابد .
ماتنزیت در آلیاژهای آهن - کربن و فولادها ، مارتنزیت از سریع سرد کردن آستنیت بدست می آید .
از آنجایی که دگرگونی آستنیت به مارتنزیت بدون نفوذ انجام می شود.
بسته به ترکیب شمیایی آلیاژ، تا 2درصد کربن، مارتنزیت دقیقا همان ترکیب شمیایی آستنیت اولیه را دارد .
در تشکیل فاز مارتنزیت کربن در فضای هشت وجهی شبکه bcc محبوس شده و فاز جدید مارتنزیت را بوجود می آورد .
با تشکیل مارتنزیت ، کربن محلول در شبکه bcc به مقدار زیادی افزایش پیدا می کند .
با افزایش درصد کربن محلول در شبکه ، جاهای خالی بیشتری از شبکه توسط کربن اشغال می شود ، درنتیجه شبکه بلوری از bcc به bct میل میکند که در آن پارامتر c شبکه بزرگتر از دو پارامتر دیگر a است نسبت c/a که تتراگونالیته شبکه می بتشد با افزایش میزان کربن افزایش میابد .
از آنجایی که در تشکیل مارتنزیت نفوذ نقشی ندارد ، مارتنزیت فازی ناپایدار است .
اگر مارتنزیت تا دمایی حرارت داده شود که اتم های کربن قدرت کافی جهت نفوذ پیدا کنند ، از فضاهای خالی هشت وجهی خارج شده و تشکیل سمانتیت می دهند .
در نتیجه شبکه بلوری مارتنزیت از حالت هشت وجهی خارج شده و فازهای تعادلی در نمودار آهن کربن یعنی فریت و سمانتیت به وجود می آیند .
مارتنزیت در اثر یک دگرگونی برشی بوجود می آید .
در این مکانیزم ، جهت انجام دگرگونی اتم های زیادی با هم و به طور همزمان جابجا می شوند .
این جابجایی گروهی اتم ها ، کاملا متفاوت از جابجایی انفرادی آنها و حرکت در فصل مشترک ، از فاز قدیم به فاز جدید است .
بینیت بینیت در فولادها در گستره دمایی بین پایینترین دمای تشکیل پرلیت و بالاترین دمای تشکیل مارتنزیت تشکیل می شود .
بینیت همانند پرلیت ، یک فاز نیست بلکه مخلوطی از دو فاز فریت و سمنتیت است .
بنابراین دگرگونی بینیتی نیاز به تغییر ترکیب شیمیایی دارد و در نتیجه برای انجام آن نفوذ کربن لازم است .
تغییر ترکیب شیمیایی که در دگرگونی بینیتی انجام می شود شامل عناصر آلیاژی جانشینی که ممکن است در فولادها وجود داشته باشد ، نمی شود .


مطالب دیگر:
📂شبیه سازی مقاله آماده برق مقاله: optimal economic dispatch scheduling of integrated combined heat an📂پاورپوینت پوشش های کامپوزیتی زمینه فلزی حاوی ذرات سرامیکی📂پاورپوینت پيش بيني جمعيت كشور، استان ها، شهري و روستائي📂پاورپوینت پیل سوختی📂جزوه آموزشی و نمونه سوالات آزمون زبان انگلیسی EPT، ویژه دانشجویان مقطع دکتری📂پاورپوینت پیوندهای شیمیایی📂پاورپوینت تاریخ درخشان پزشکی در ایران📂گزارش کارآموزی در کارخانه رینگ سازی مشهد📂پاورپوینت روش هاي فيزيكي و شيميايي جداسازي📂تحقیق افت تحصیلی📂تحقیق اوقات فراغت دانش آموزان📂تحقیق انواع فنون تدریس📂تحقیق مشکلات آموزش درس انشاء به دانش آموزان مقطع ابتدایی📂تحقیق چگونگی نشانه شناسي در فرآيند بازيگري📂تحقیق نظام آموزشی در کشور فرانسه📂جزوه ریاضی پیش دانشگاهی (مقاطع مخروطی)📂جزوه ریاضی پیش دانشگاهی (نظریه اعداد)📂پاورپوینت آنالیز روش اجزای محدود آب📂پاورپوینت بررسی سقف‌ های کاذب📂پاورپوینت بررسی سقف های کرومیت📂پاورپوینت بررسی سیستم های سوپرپنل📂پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان📂پاورپوینت الکتروشیمی تجزیه ای (Analytical Electrochemistry)📂پاورپوینت تجارت الكترونيكي و كسب و كار الكترونيكي📂پاورپوینت تجزیه و تحلیل نیازهای سیستم