آشنایی با زهکشی و اهداف و اثرات و انواع روشهای آن و عملیات خاک

آشنایی با زهکشی و اهداف و اثرات و انواع روشهای آن و عملیات خاک
آشنایی با زهکشی و اهداف و اثرات و انواع روشهای آن و عملیات خاک|30019505|zaranetwork

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 68

فهرست مطالبدید کلیمقدمه:زهکشی چیست؟اهداف زهکشی:اثرات مفید زهکشی:برنامه ریزی و طراحی سیستم های زهکشی:انواع روکشهای زهکشی آبهای سطحیشبکه زهکشی بسطیمسدود کردن شکافهاغیر قابل نفوذ کردن بخش دامنهانواع روشهای زهکشی آبهای داخل دامنهزهکشی ثقلی افقیگالریهای زهکشزهکش ثقلی قایمپمپاژزهکشهای فشار شکنخندق در بالای خاکریززهکش ورقه‌ایالکترواسمزمواد شیمیاییمکانیک خاکزهکشی کنترل‌شدهزهکشی زیستیشاخص هاي ارزيابي عملكرد شبكه هاي آبياري و زهكشيتاریخچهسیر تحولی و رشدمباحث کلی مکانیک خاکخواص مکانیکی خاکهاکاربرد مکانیک خاکرابطه مکانیک خاک با سایر علوماسترس ، استرین و قدرت سنگهااسترس و استرینتغییر شکل الاستیک یا جهندهتاخیر ، بازیافتتغییر شکل پلاستیکعامل زمانانواع استرسقدرت سنگهافرسایشنحوه شکل گیری فرآیند فرسایشعوامل مؤثر در فرسایشعوارض سطحی ایجاد شده توسط فرسایشفرسایش در گذشتهشکلهای مختلف فرسایشفرسایش ارتفاعاتفرسایش نواحی شیب‌دارفرسایش سطح زمین توسط بادگمانهوسایل حفر گمانهماشین حفاریلوله‌های جدارلوله‌های حفاریمته حفاریروش حفر گمانهبرنامه ریزی عملیات حفاریانتخاب وسایلفاصله بین گمانه‌هاعمق گمانهجهت یابی گمانهمکانیک سنگتاریخچهسیر تحولی و رشدنقش مکانیک سنگ در زندگی انسانمباحث مربوط به مکانیک سنگارتباط با سایر علومکاربردهای مکانیک سنگهوازدگیانواع هوازدگیهوازدگی مکانیکیهوازدگی شیمیاییسرعت هوازدگیهوازدگی و نهشته‌های معدنیبوکسیتنهشته‌های مس و نقرهتخلخل و نفوذپذیریطبقه بندی تخلخلانواع تخلخل بر مبنای اندازهتخلخل ماکروسکوپیتخلخل میکروسکوپیعوامل موثر در تخلخل اولیهاندازه دانهجور شدگیشکل دانه‌هافابریکاثر فشار بر تخلخلنفوذ پذیریمحصولات زهكشيمنابع و مراجع:زهکشیدید کلیآب جاری یا آبی که از چشمه‌ها خارج می‌شود، نباید از روی یک ناحیه ناپایدار حرکت کند. وجود آب در سطح دامنه ، علاوه بر نقش فرسایشی ، به راحتی می‌تواند به داخل دامنه نفوذ کرده و به سرعت بر ناپایداری آن بیافزاید. دور نمودن آب از سطح دامنه و جلوگیری از نفوذ آن ، مخصوصا در مورد دامنه‌هایی که بطور بالقوه ناپایدارند، از مهمترین روشهای مهندسی دستیابی به پایداری است.زهکشی فرآیند خارج کردن آب سطحی اضافی و مدیریت سفره آب زیرزمینی کم عمق از طریق نگه داشت و دفع آب و مدیریت کیفیت آب برای رسیدن به منافع دلخواه اقتصادی و اجتماعی است، در حالی که محیط زیست نیز حفظ شود.زهکشی در گذشته‌های دور زهکشی کشاورزی، بنا به عقیده سازمان خواربار و کشاورزی جهانی، نه هزار سال پیش در بین‌النهرین آغاز شد. در آن هنگام لوله به کار برده نمی‌شده بلکه به احتمال زیاد از سنگ و سنگ‌ریزه و شاخ و برگ گیاهان بهره‌گیری می‌شد. اولین لوله‌های زهکشی حدود چهار هزار سال قدمت دارند. در اروپا، اولین زهکشی زیرزمینی حدود دو هزار سال پیش نصب شده‌است.در کتابی که در حدود سه هزار سال پیش در چین نگاشته شده، نقشه‌هایی از سیستم زهکشی مشاهده می‌شود. هرودت، در حدود ۲۴۰۰ سال قبل، اشاره‌هایی به کاربرد زهکشی در درّه نیل دارد.

مقدمه:زهکشی چیست؟زهکشی که در لغت به معنی خارج کردن آب اضافی از زمین می باشد یکی از کارهایی است که از دویست سال قبل مرسوم بوده است. البته خارج شدن آب از زمین بطور طبیعی نیز صورت می گیرد، لذا زهکشی فقط این فرآیند طبیعی را سرعت می بخشد.هر چند برخی از زارعین احتمالا از زمان های بسیار قدیم به فوائد زهکشی آگاه بودند و کاوش های باستان شناسی نیز آثاری از این عملیات را نشان می دهد، اما این فن به عنوان یک کار معمول در عملیات کشاورزی مرسوم نبوده است. در واقع زهکشی تا نیمه دوم قرن هجدهم میلادی بسیار محدود و ناشناخته بود و تنها از آن زمان به بعد بود که همگام با توسعه ی کشاورزی توجه به عملیات زهکشی نیز جلب گردید. اکثر زمین های کشاورزی در دوره ی محدودی از سال ممکن است دارای آب اضافی باشند که اگر این دوره کوتاه بوده و یا در زمانی رخ دهد که گیاه در مرحله ی بحرانی نباشد زیان چندانی به زراعت وارد نخواهد شد. بخصوص اینکه زمین ها غالبا خود دارای زهکش طبیعی بوده و آب اضافی را به تدریج خارج می کننند. اما اگر دوره مانداب طولانی بوده و مصادف با مرحله ی بحرانی گیاه گردد، خارج ساختن آب اضافی به صورت مصنوعی که همان زهکشی باشد امری مفید و حتی ضروری می باشد.

مطالب دیگر:
🔥تحقیق تاریخچه نفت🔥تحقیق تجزيه فوتوشيميايي محلول ‎هاي محتوي سولفانيليك اسيد با استفاده از تابش مستقيم نور فرابنفش🔥تحقیق آيين‌ نامه ايمني معادن🔥تحقیق روش‌ هاي بازيافت انرژي در فرآيند تقطير🔥تحقیق كاهش آلودگي زيست محيطي با كاربرد الكل در سوخت خودرو🔥تحقیق دنده گردنی و روش های درمان🔥تحقیق برج های خنک کننده🔥تحقیق بررسی افیولیت منطقه دهشیر و مقایسه آن با دیگر مناطق🔥تحقیق بررسی امکان پذیری تکنیک زیست درمانی درمحل به منظور کاهش آلودگی پالایشگاه شیراز🔥تحقیق برندگان نوبل شیمی🔥تحقیق پالایشگاه شازند🔥طرح کارآفرینی پرورش ماهي قزل آلا و اصول تغذيه و غذادهي در پرورش ماهي قزل آلا🔥تحقیق پلیمرهای چندگانه ای (چندفاز)🔥تحقیق تأثیر شبكه‌ های حمل و نقل بر محیط‌ زیست🔥تحقیق تاثیرات زمان پوست کندن عناصر معدنی گزیده مستخرج از جانشین اسفناج که در برزیل استفاده میشده است🔥تحقیق تاثیرات فرا صوت (US) روی استخراج مایع🔥تحقیق تعيين اثر كود با ازت پائين و فسفر و پتاس بالا در طول فصل گلدهي روي اركيد Moth هيبريد🔥جزوه شیمی🔥تحقیق عوامل موثر در تخريب و تعيين سهم هر يک در تخريب مراتع استان اصفهان🔥تحقیق تصفیه آب🔥پاورپوینت خلاصه کتاب ارزیابی کار و زمان (مهندسی و مدیریت زمان) تالیف علیرضا علی احمدی🔥پاورپوینت حسابداری مدیریت🔥پاورپوینت خلاصه کتاب بازاریابی در مدیریت بازار تالیف حسن الوداری🔥پاورپوینت خلاصه کتاب روان شناسی اجتماعی🔥پاورپوینت مدیریت تحول و بهبود و بازسازی سازمان